Místní agenda 21
Národní síť Zdravých měst ČR (dále jen NSZM ČR) je asociací, která byla v České republice založena v roce 1994 a zastřešuje NSZM ČR desítky měst, obcí, mikroregionů a krajů. Od roku 2007 ječlenství nabízeno i Místním akčním skupinám. Asociace je založena jako sdružení právnických osob dle § 20fa násl. obč. zákoníku č. 40/1964 Sb., v úplném znění zák. č. 47/1992 Sb.
Asociace se zaměřuje zejména na oblast veřejné správy a metodické vedení územních samospráv. Posláním NSZM ČR je podporovat kvalitu veřejné správy na místní a regionální úrovni, zejména zaváděním mezinárodně uznávaných postupů (Projekt Zdravé město, místní Agendy 21 aj.). Za tímto účelem asociace zajišťuje přenos informací a poskytuje svým členům řadu služeb.
Členství MAS Blanský les - Netolicko o.p.s. v Národní síti Zdravých měst ČR bylo navrženo zejména s ohledem na dlouhodobé know-how v zavádění mezinárodních standardů (místní Agenda 21). Mezi další výhody členství v asociaci patří možnost sdílení dobré praxe mezi členy, informovanost (akce, projekty, granty), přístup ke vzdělávání (zavádění MA21, udržitelný rozvoje, práce s veřejností atp.) V neposlední řadě je snaha o „Zdravou MAS“ dobrou vizitkou pro občany, návštěvníky i partnery MAS.
O místní Agendě 21
Místní Agenda 21 (MA21) je programem konkrétních obcí, měst, regionů, který zavádí principy trvale udržitelného rozvoje do praxe při zohledňování místních problémů. Je tvořen za účasti a ve spolupráci s občany a organizacemi a jeho cílem je zajištění dlouhodobě vysoké kvality života a životního prostředí na daném místě.
MA21 je časově náročný proces, který prostřednictvím zkvalitňování správy věcí veřejných, strategického plánování (řízení), zapojováním veřejnosti a využíváním všech dosažených poznatků o udržitelném rozvoji zvyšuje kvalitu života ve všech jeho směrech a vede k zodpovědnosti občanů za jejich životy i životy ostatních.
Mnohé z aktivit a programů směřujících ke zlepšení kvality života a životního prostředí ve městech/obcích/regionech by se daly nazvat MA21. Jednotlivé činnosti musí být ovšem součástí dlouhodobé, jasně stanovené a veřejností přijaté strategie udržitelného rozvoje. MA21 může iniciovat kdokoliv (místní správa, neziskové organizace, škola, i jednotlivci). Iniciační skupina by měla zapojit co největší množství obyvatel ke tvorbě akčního plánu, který musí být následně zaštítěn politicky.
MA21 lze zavést akcí v rámci zastupitelstev:
-
výkon a provoz místní správy směřující k udržitelnosti
-
začleňování principů udržitelného rozvoje mezi priority samospráv a do dokumentů
nebo provádět dalšími aktivitami v rámci širších společenství a celků:
-
zvyšování povědomí o trvale udržitelném rozvoji, vzdělávání a výchova
-
poradenství, konzultační a informační činnost
-
zapojování veřejnosti do rozhodování
-
spolupráce, partnerství
-
vytvoření místní strategie udržitelného rozvoje a akčního plánu
-
měření účinnosti procesu MA21, informování a rozbor dosaženého pokroku
-
sledování dalších stanovených ukazatelů (např. sada indikátorů ECI).